Въпреки протестите на природозащитници и въпреки собствените си предизборни обещания, правителството на ГЕРБ премахна мораториума за строежи върху заменените гори. Това стана с приетия от кабинета вчера нов проект на Закон за горите.
"Заменките са неща от миналото. Екоорганизациите протестират срещу бруталното посягане на българската природа, а с този законопроект се опазват горите в защитените територии. Всяка една тотална забрана е точно толкова неправилна, колкото и липсата на каквато и да е регулация. Законът е много рамков и дава възможност както за опазване на българската природа, така и държавата да може да прокарва своите инвестиционни проекти", обясни след заседанието на кабинета зам.-министърът на земеделието Георги Костов.
Според министър Мирослав Найденов макар държавата да пуска строежите в горите, 90% от заменените масиви щели да бъдат спасени, защото били в защитени зони. Твърдението му обаче тотално се разминава със собствените му думи отпреди година. Тогава при въвеждането на мораториума той обяви, че е спасил от застрояване 3/4 от над 32 000 дка, които кабинетите "Сакскобургготски" и "Станишев" дадоха на едрия бизнес със замени. Вчера министърът така и не отговори на въпроса коя от статистиките му е вярна.
Кабинетът "Борисов" на практика узаконява замените, независимо че предстои Брюксел да ни глоби заради тях, заради смешно ниските цени на сделките, които се явяват непозволена държавна помощ. Според приетия проект в горите ще може да се сече и да се строи с изключение само на терените, попадащи в защитени територии, в зоните от Натура 2000 или в зоните А и Б по Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, където действат редица ограничения. Но те и досега си действаха, само че в други закони.
Мирослав Найденов посочи, че частниците ще плащат 6 пъти по-висока такса, за да превърнат гората в строителна площадка. Преди да дойдат на власт, хората на Борисов се заричаха заменените гори да си останат бутикови и никога да не позволят в тях сеч и строителство. Еколози вече предупредиха, че бизнесът на практика получава нов дар от държавата - готова строителна площадка. Това обаче не само няма да реши проблема с непозволената държавна помощ, заради което Брюксел се кани да ни глобява, а може и да го влоши.
Ако проектът мине и през НС намеренията си за строителство ще могат да реализират бизнесмени като Евгения и Николай Баневи, адвокат Тодор Батков, Кирил Асенов със "Супер Перелик". А също и бизнес партньори на депутата от ГЕРБ Емил Димитров. Преди време те се мотивираха за направената замяна с това, че искат да разширят хотела си "Хавай" в Несебър, а той е построен в съседство с държавна гора.
Драгомир Николов, "Сега"
ГЕРБ узаконяват заменките на гори извън защитени територии, след като много хора гласуваха за тях, понеже казаха че ще накажат заменките. Позволяват да се изкупува земя в защитени територии, ако е под строежите. Тоест, ще се продава земя от парковете. Това си е направо кощунство, аз не знам кое правителство си е позволило да го направи досега, мисля че никое.